(See artikkel ilmus naisteajakirjas Buduaar)
Oled Sa saanud kunagi umbes sellise kõne: „ Kuule, tere! Tead, ma helistan sulle viimases hädas! Sa oled mu parim sõbranna ja tead, sa oled praegu mu ainuke lootus! Mul on hädasti su abi vaja. Muuseas, mina selles olukorras aitaks sind küll… Laena mulle palun raha- ma toon sulle järgmiseks nädalaks kindlasti tagasi!“
Oled saanud? Kindla peale oled. Mis tunne sellistel hetkedel on? Sa tunned end ääretult ebameeldivalt: laenu andmisest keeldumine tundub justkui südametu ja sulle tundub, et see purustaks teie sõbrasuhte, samas tead ette, et nagunii hakkab hiljem laenu tagasisaamisega üks jama, mis omakorda seab ohtu teie suhte tervikuna. Täielik dilemma. Vastik. Ebameeldiv.
Jah, praeguses majandusolukorras on paljudel inimestel rahaga väga kitsas. Nad on valmis pöörduma sinu poole, et oma kriitilist finantsolukorda pisutki leevendada ja ma arvan, et nii nagu minul, on ka Sinul hulk halbu kogemusi, kus oled olnud järeleandlik… ja seda hiljem kahetsenud. Selleks, et pisut aru saada kui suure riski teie suhtele paneb laenu andmine, peaksid sa pisut analüüsima inimese loomust. Et sul oleks kergem seda mõista, siis jagan sinuga analüüsi, mida ma olen teinud, mõistmaks nende olukordade varjatud ohte.
Kujuta korra ennast ette situatsioonis, kus sul endal näiteks on hädast raha vaja. See olukord on karjuv, sa ei tea, mida teha ja kuhu joosta. Sa oled valmis kõike tegema, et seda raha saada. Pöördudes oma tuttava või sõbra poole, oled sa valmis lubama mida iganes- peaasi, et sa saaksid selle laenu! Sa mõtled: „ Pole hullu, küll ma saan õigeks ajaks tagasi makstud – ma ei kuluta nii palju, jätan need ilusad talvesaapad ostmata- väga vabalt saan eelmise aasta omadega ka läbi…küll ma saan tasutud!“ Pane tähele – sa oled veendunud, et saad raha tagasi makstud! Sa ei kahtle hetkekski, sa isegi ei kaalu seda varianti.
Täpselt sama mõtete virvarr käib ka su sõbranna peas. Ta on kindel, et ta maksab sulle tagasi ja ega ta ei plaanigi kuritahtlikult rahaga kuhugi kaduda. Ta on veendunud, et kui ta saab sinult selle summa, siis ta tasub sulle võla. Nüüd oletame, et ta saigi su nõusse räägitud ja sa laenad talle. Sellest hetkest alates kui raha on käes, toimub su sõbrakese peas maagiline muutus: kogu ta pinge kaob, ta on sulle tänulik ja õnnelik, kuna saab oma probleemi lahendatud.
Ainukese erandina – probleem on nüüd sinul! Mis probleem? Raha tagasisaamise probleem. Niipea kui ta su raha enda kätte sai, muutus see automaatselt tema omaks! See on raha, mis on tema käes- ja nagu ütleb rahvasuu: mis hundi suus, see hundi kõhus. Ta ei mõtle enam sellele, et peaks oma uusi talvesaapaid või muid olulisi oste vähendama, kuna tal ju laekub palgapäeval raha ja pealegi ta tahab neid siiski väga… ja lisaks on muid võlgu ju ka vaja tasuda, nagu kommunaalmaksed, korteri laen jne. Sõbranna laen? Noh, küll ma maksan… jumal hoidku, kuidas ta siis aru ei saa, et ma ju ei kao kuhugi ja üleüldse, kuidas tal siis nii kiire on!
Oled pannud tähele, et peale seda kui oled laenu andnud, siis paljudel juhtudel ei vastata enam su telefonikõnedele ja meilidele. Kui sa mingi muu numbri pealt talle helistad ja ta kätte saad, siis saad etteheitvas toonis pahameelepuhangu osaliseks: „Kuule, palun ära käi pinda! Ma ju ütlesin, et ma maksan tagasi. No millal – millal! Järgmisel kuul saad!“ Sa paned toru ära ja oled rusutud, masenduses ja õnnetu.
Mida teha, et selliseid olukordi vältida, kus su sõbranna või sõber küsib sult laenu ja sa tegelikult ei taha seda väga anda? Vastus on väga lihtne- lihtsalt ütle ei!
Laenupalvele ei ütlemine on kasulik, kuna see võib säästa nii su aega, raha kui ka närvirakke ning lisaks päästa sõbrasuhte. Kui sa tahad teie sõprust proovile panna, siis palun väga, laena raha. Ma ei väida, et su tuttav ei anna seda sulle tagasi, kuid risk, et võla tagasisaamisel tekivad probleemid, on palju suurem kui õigeaegne tasumine. Tead ju isegi seda ütlust: laena raha ja kaotad sõbra! Milleks siis seda teha? Süütunne? Kaastunne? Ei taha sõbranna tungivale palvele keelduvalt vastata? Kardad olla isekas? Need on pseudomõtted, mida sa ei peaks üldse tundma!
Minu soovitus: Ära tunne süüd! Paljud tunnevad süümekaid, tunnevad end halvasti keeldudes, tahavad olla head, ei oska ei öelda, tahavad oma sõbrannale meeldida ja neid aidata. Lõpeta süü tundmine! Sul on täielik õigus mitte teha asju mida sa ei taha teha!
Kuidas öelda ei?
Ära muutu kaitsvaks ja otsi põhjendusi. Ära ole ebalev: „ Ma ei tea, ma arvan, et see pole hea mõte….” Ole konkreetne ja väljenda oma põhimõtteid. Siin pole midagi häbeneda..
Mina olen mitmeid kordi vastu pükse saanud ja kaotanud sõbra peale talle laenuandmist (ja mitmel juhul ka raha). Täna ma ütlen laenupalvetele nii: „ Väga kahju, kuid kui sa soovid 500 või 1000 krooni tagastamatut abi, siis ma saan sind aidata. Kui sa aga soovid laenu, siis ma ei laena põhimõtteliselt mitte kellelegi! Ära võta palun seda isiklikult – see on minu põhimõte ja ma loodan, et sa austad seda. Laenu saamiseks on Eestis palju kohti, pöördu palun nendesse. Mina sind selles osas aidata ei saa, aga kas on midagi muud, mida ma su jaoks teha saan?“
Selle viimase lausega juhin ma fookuse hoopis muule ehk muudele asjadele, kus ta saaks minu abi kasutada. Kuna enamusel laenusoovijatel on muud asjad hetkel ebaolulised, siis neid ei huvita muu abi- neid huvitab raha. Lisaks olen ma väljendanud selgelt, sirgeseljaliselt ja ausalt omi põhimõtteid. Piinlik ei pea nüüd olema mitte minul, vaid temal, juhul kui ta jätkab laenu mangumist. Halvimal juhul sõbr korraks solvub, kuid mis on parem: kas riskida oma raha, närvide ja sõprusega või elada üle põgus solvumisevirvendus?
Juhul kui ta aga jätkab nuiamist, siis kasutan “katkise grammofoni” tehnikat. Mis see on? See tähendab, et ma eitan lihtsalt korduvalt! Kui inimene muidu aru ei saa, siis lasen kasvõi 10 korda järjest, samamoodi ja tuima näoga. Lõpuks tüdineb ta ise ära.
Kokkuvõte: Ei ütlemine on tähtsamaid oskusi. Laenu andmine on ääretult ohtlik ja võib rikkuda teie suhte. Ütle ei häbenemata ja julgelt ning jäta meelde: kui oled valmis suures summas oma sõbrannale tagastamatut abi andma, siis riski. Juhul kui aga tahad oma raha, sõprust ja närve säästa, siis kaalu enne hoolikalt. Ja kui sul raha ülejääke on, siis laena need mulle- ma kasutan meelsasti su tagastamatut abi.:)
Toomas
Kui kerjus küsib sinult raha….millele vastad et, tule ostan sulle leiva.Siis saadetakse sind pikalt.Sama sõppradega kui keegi tuleb ja küsib, kas saad mulle osta,sest eluliselt on vaja,või kas saad maksta arve?Siis ok.Aga kui “kuule laena mulle raha“.,SIIS KINDEL EI